לא משנה אם אתה ילד בן 6 או בן 60, המטרה היא פאן

פאן ועוד פעם פאן! ואת זה מספקות בשפע קונסולות המשחק, מה שנקרא בעבר הרחוק 'משחקי טלוויזיה'. הדור החדש של הקונסולות מציע יכולות מרשימות שהופכות את הסלון לזירת התגוששות, מגרש טניס או שדה קרב עתידני אך גם למרכז מולטימדיה עשיר

קונסולות ביתיות

בניגוד לעבר, קונסולות המשחקים הביתיות הן הרבה יותר מכלי משחק. מכשירים מהדור החדש מהווים בסלון הבית מרכז מולטימדיה עשיר ומגוון באפשרויות, שמציע למשתמשים לצפות בסרטים, לנגן קובצי מוזיקה, להתחבר לאינטרנט ולהוריד משחקים ועוד. ישנן קונסולות מתחרות מבית היוצר של מיקרוסופט, סוני ונינטנדו. יש להן קהל אדוק ונאמן ומשחקים שבלעדיים לכל אחת מהן. במדריך זה, נתייחס לקונסולות על גרסאותיהן.

מיקרוסופט  Xbox360
הקונסולה הזו וותיקה יחסית, משווקת בעולם משנת 2005 ונחשבת לרבת-מכר. היא אינה נמכרת בישראל באופן רשמי ע"י מיקרוסופט.

מפרט טכני
ל-Xbox360 מעבד בעל 3 ליבות, כל אחת פועלת במהירות 3.2GHz. ישנן מספר תצורות לכונן הקשיח, כל אחת בנפח שונה: 20, 40, 60, או 80GB. הגרסה החדשה ביותר ( Elite ) מצוידת בכונן קשיח בנפח 120GB.

גרפיקה ומולטימדיה
לקונסולה מעבד גרפי שפועל במהירות 500MHz, היא לא משתווה טכנולוגית ל-PS3 אך מבחינה גרפית לא נופלת ממנה. היא מאפשרת ניגון תקליטורי CD ו-DVD ומצוידת בנגן HD- DVD חיצוני אשר לו יכולת לנגן סרטים באיכות HD, למרות שהפורמט הזה הפסיד בתחרות לטובת ה-Blu Ray (שמצוי במתחרה, סוני PS3).

משחקים
אינספור משחקים שמותאמים לקונסולה, רבים מאד פותחו באופן בלעדי ל-Xbox. נכון לעכשיו, ואם תוסיפו את ההיצע של ספריית המשחקים המקוונת Xbox Live Arcade היא מציעה את כמות המשחקים הגדולה ביותר (שירות בתשלום). המשחקים מנצלים באופן מיטבי את היכולות הגרפיות והטכנולוגיות של הקונסולה.

יתרונות וחסרונות

יתרונות
שלט נוח, כמות רבה מאד של משחקים, תמורה טובה מאד לכסף, שירות האינטרנט Xbox Live Arcade לדעת רבים הוא הטוב ביותר.

חסרונות
מפרט לא הכי מתקדם, אין קישוריות אלחוטית Wi-Fi (אם כי ניתן להוסיף אביזר בתשלום).
למרות נוכחות מסיבית של מיקרוסופט בארץ על שלל מוצריה, דווקא ה-Xbox אינו מיובא לארץ, ולכן ישנה בעיה של תמיכה, שירות ומכירות.

סוני פלייסטיישן 2 ( PS2 )

עם 140 מיליון יחידות שנמכרו עד כה ברחבי העולם, הקונסולה האגדתית והוותיקה מאד (משנת 2000, פרהיסטורית בעולם הדיגיטלי) אמנם מיושנת מבחינת מפרט, אך עדיין רלוונטית ומסוגלת לספק הנאה.
 

מפרט טכני
32MB של זיכרון פנימי, מעבד 300MHz, שלטי המשחק הם אנלוגיים וחוטיים.

גרפיקה ומולטימדיה
אמנם מאפשרת ניגון תקליטורי DVD, כלומר צפייה בסרטים. אך זו לא ממש חוויית קולנוע ביתי: חיבור AV פשוט לטלוויזיה, וצליל דולבי AC3 / DTS. 
 

משחקים
כמות אדירה של משחקים. משחקי הדגל הבלעדיים: הסדרות God of War, Metal Gear Solid Final Fantasy .

יתרונות וחסרונות
 

יתרונות
הקונסולה עדיין נמכרת, ויש עדיין קונים…עדיין רלוונטית למי שרוצה להיכנס לתחום. אפשר לבחור מבין 3,000 משחקים שונים. מחיר טוב שמכניס אתכם לעולם הגיימרים.

חסרונות
גרפיקה כבר לא בשורה הראשונה, שלטים לא אלחוטיים. לא מתפקדת כמרכז מולטימדיה בסלון.

סוני פלייסטיישן 3 (PSP3 )
בסוף שנת 2006 החל שיווקה של הקונסולה של סוני, ששיפרה את קודמתה (PS2) ועולה עליה במאות מונים. משקל 5 ק"ג.

מפרט טכני
למכשיר מעבד מתקדם המורכב מ-7 ליבות, כל אחת פועלת במהירות 3.2GHz. זהו המעבד החזק ביותר בתחום. מבחינת זיכרון, ל-PS3 זיכרון XDR RAM בנפח 256MB, ישנן מספר תצורות לכונן הקשיח, כל אחת בנפח שונה: 20, 40, 60, או 80GB.
להם חיבור WI-FI על מנת להתחבר לרשת האינטרנט ולשחק במשחקי רשת מרובי משתתפים.

גרפיקה ומולטימדיה
מעבד גרפי מתקדם שפועל במהירות 550MHz ומציג גרפיקה תלת-ממדית ברזולוציה מקסימלית של 1920 על 1080 פיקסלים. אם אתם בעלי מסך דק באיכות  FULL HD
תוכלו ליהנות מאיכות התמונה – צריך לרכוש ולחבר כבל HDMI ולחבר את הPS3 לטלוויזיה בעלת רזולוציה של HD 1080p. המכשיר מציע סאונד עם 7.1 ערוצים, כך שניתן לחבר את PS3 למערכת קולנוע ביתי. גולת הכותרת של המכשיר הוא כונן סרטים מודרני בפורמט Blu Ray, שתומך בתקליטורים עליהם נפח של עד 50GB של מידע, והאיכות טובה פי עשרות מונים מאיכות של DVD. הקונסולה מאפשרת לחבר אליה עכבר ומקלדת, להקלה על חיי המשתמשים.
 

משחקים
נכון לעכשיו, ל-PS3 פחות משחקים מאשר לקונסולות האחרות. משחקי הדגל הבלעדיים: הסדרות God of War ,Metal Gear Solid ,Final Fantasy.

יתרונות וחסרונות
 

יתרונות
מעבד חזק, מפרט מרשים, איכות צפייה HD, כונן Blu Ray , יבוא רשמי (ישפאר ), אינטרנט חינמי,כולל Wi-Fi ו-Bluetooth מובנים, ניתן להחליף את הדיסק הקשיח באחד אחר או לחבר דיסק קשיח חיצוני, השלט האלחוטי כולל חיישני תנועה.
 

חסרונות
מחיר הגבוה ביותר בשוק, גודל פיזי של המכשיר, כמות משחקים יחסית מוגבלת.

נינטנדו Wii
הקונסולה הזו אמנם נופלת בביצועיה ובמפרט הטכני שלה מאלו של PS3 או Xbox360, אך מצד שני היא מציעה ייחוד, והנאה לא קטנה. לדעת רבים, היא לא ממש מיועדת לגיימרים אלא לכל המשפחה, וגם למי שרוצה פשוט לעשות כיף.

מפרט טכני
למכשיר מעבד שפועל במהירות 729MHz, וזיכרון מובנה 512MB. קישוריות אלחוטית Wi-Fi וכן Bluetooth. ניתן להתקין בקונסולה תוכנות ודפדפנים שונים, ולגלוש באינטרנט.
השלט האלחוטי מזהה את תנועות ידי המשתמש. הוא כולל גם רמקול מובנה, כך שחלק מהסאונד של המשחק מגיע מהשלט. בתפריט השלט תמצאו גם רטט, ואפילו עינית אינפרה אדום כך שהשלט מתפקד גם כעכבר.

גרפיקה ומולטימדיה
לקונסולה  מעבד גרפי מתוצרת ATI, במהירות243MHz. הגרפיקה תספק את המשפחה, אך לא את השחקנים המתקדמים.

משחקים
המכשיר משווק עם חבילת Wii Sport שכוללת 5 משחקי ספורט ( טניס, באולינג, בייסבול, גולף ואגרוף). אלה משחקים פשוטים יחסית, אך מהנים ומאפשרים לשחקנים לסחוט אנרגיה על המגרש הביתי. ל-Wii מספר משחקים בלעדיים: אחד המפורסמים הוא Guitar Hero, כמו כן תמצאו את Super Mario Galaxy, The Legend of Zelda: Twilight princess, Super Smash bros. Brawl

יתרונות וחסרונות 
 

יתרונות
משחקים שמשלבים הרבה אינטראקציה פיזית וחווייתית, שמתאימים למשפחה וגם לילדים קטנים. טכנולוגיה מתקדמת בשלטים האלחוטיים. קונסולה קטנה וקומפקטית ביחס לאחרות, וגם פשוטה לחיבור ולתפעול. ולא ניתן להתעלם מיתרון חשוב: המחיר הזול, יחסית.
 

חסרונות
נתוני מפרט טכני וגרפיקה נחותים ביחס לקונסולות אחרות (אין תמיכה ב-HD, אין כונן DVD) וכו', בניגוד ל-PS3 ול-Xbox360 הקונסולה הזו אינה מהווה מרכז מולטימדיה לסלון הביתי. בנוסף, כמות המשחקים המוצעת לא גדולה, והם לא ממש מיועדים לגיימרים.

חזרה

קונסולות ניידות

אם אתם מרבים לנסוע בדרכים, ומעוניינים להמשיך ליהנות מחוויית המשחק רק באמצעות מכשירים קומפקטיים וניידים, אולי כדאי לשקול רכישת קונסולת משחקים ניידת, הגם שהז'אנר הזה קצת נדיר יחסית. קונסולה כזו פועלת באמצעות סוללה מובנית נטענת ומצוידת בצג עצמאי, ולמרות שהמפרט שלה נופל מזה של הקונסולה הביתית, עדיין אפשר להפיק ממנה יופי של משחקים, וגם מגוון אמצעי מולטימדיה. קונסולות ניידות בשוק:

סוני PSP
לקונסולה צג ברוחב 4.3 אינצ', נמכרת עם זיכרון 32 ועד6MB זיכרון פנימי. היא מתפקדת לא רק כמכונת משחקים ניידת אלא גם כמרכז מולטימדיה נייד, עם תמיכה בשלל פורמטי מוזיקה ווידאו. המשחקים הייעודיים נמכרים על גבי התקני UMD קטנים, שנראים כמו קלטות. דגם SLIM כשמו כן הוא, רזה וקומפקטי יותר, ובנוסף, הוא מאפשר לחבר את הקונסולה הקטנה לטלוויזיה.

נינטנדו DS Lite
הקונסולה הזו ייחודית: היא מצוידת בצמד צגים ברוחב 3 אינצ', אחד מהם הוא צג-מגע. תפעול המשחקים מתבצע באמצעות כפתורים מיוחדים אך גם בלחיצות על צג המגע. המשחקים נמכרים על גבי כרטיסי זיכרון קטנים. הקונסולה מאפשרת למספר שחקנים (עד 16!) לשחק האחד עם/ נגד השני בצורה אלחוטית (קישוריות Wi-Fi). לאחר טעינת הסוללה הפנימית במשך ארבע שעות, ניתן לשחק בקונסולה עד 19 שעות.

חזרה

מחיר

מחירי סוני PSP  מתחילים ב-740 שקל ועד 2,000 שקל.
מחירי נינטנדו DS Lite מתחילים ב-750 שקל ועד 1,400 שקל.
מחירי סוני PS2 מתחילים ב-600 שקל ועד 1,400 שקל.
מחירי סוני PS3 מתחילים ב-1,600 שקל ועד 4,000 שקל.
מחיר מיקרוסופט Xbox360 מתחילים ב-1,400 שקל ועד 2,000 שקל.
מחירי נינטנדו Wii  מתחילים ב-1,000 שקל ועד 2,700 שקל.
מחירי משחקים לקונסולות השונות:
החל ב-100 ועד 500 שקל.

חזרה

אחריות

אחריות ניתנת בדרך כלל לשנה. בדקו אם ישנו יבואן רשמי וגם אם אין, בדקו מה מכסה האחריות ומי נותן השירות.

שורה תחתונה
1.    סוני PS2 היא הקונסולה הוותיקה והנחותה ביותר מבחינת המפרט, אך מצד שני הזולה ביותר, ומציעה בחירה מבין 3,000 משחקים שונים.
2.    הקונסולות PS3 ו-Xbox360 מאפשרות משחקי רשת
3.    קונסולת Wii מומלצת דווקא לילדים או מבוגרים שאינם גיימרים, ורוצים פשוט ליהנות.
4.    קחו בחשבון, כי בנוסף למחיר הקונסולה, תאלצו לשלם כסף רב על משחקים תואמים, וכן על אביזרים משלימים.
5.    ישנן אפשרויות פריצה ע"י הוספת צ'יפים שונים, וע"י כך היכולת לשחק במשחקים צרובים שהורדו מהאינטרנט. זו פעולה בעייתית ולא חוקית, שעלולה לחסום את השימוש בקונסולה, ולכן לא סיפקנו פרטים רלוונטיים במדריך זה.
6.    אמנם ניתן להשוות מפרט וביצועי חומרה. אבל, בסופו של דבר, לא אלו יוכיחו איזו קונסולה הטובה והמועדפת – אלא המשחקים עצמם. ופה כבר מדובר בטעם אישי.